Zdroj: Matej Hakár

Loft pre mladý pár pri Modrom kostolíku vyniká pôsobivou atmosférou

01. 07. 2021
Zdieľať

Okolie Modrého kostolíka v bratislavskom Starom Meste patrí k obľúbeným lokalitám na prechádzky, posedenia, ale aj na bývanie. Samozrejme, v tejto oblasti sa nestavajú nové byty, zato o rekonštrukcie starých nie je núdza.

Majú totiž svojskú atmosféru, fantastickú polohu a prvky, ktoré sa v moderných bytoch len tak nevidia. Architekti Richard Kilo a Matej Honč prednedávnom dokončili premenu neveľkého, ale veľmi pôsobivého bytu v tejto lokalite. Pod ich rukami vznikol originálny víkendový loft. Byt kúsok od známeho bratislavského Modrého kostolíka v pôvodnom stave pripomínal skôr väčšiu, tmavú „komoru“, ako miesto na víkendový relax.

Prečítajte si tiež
Otvorený a zábavný pánsky loft v industriálnom štýle

Autori jeho premeny však čoskoro odhalili skrytý potenciál malého bytíku s jasnou dominantou: krásnym výhľadom na secesnú pamiatku s názvom Modrý kostol. Architekti zo štúdia Kilo / Honč otvorene priznávajú, že ich cieľom nebolo hľadať a nájsť dizajn či precízne remeslo, ktoré by sa hodilo pre tento byt. Nebolo to pre nich dôležité, pretože to nie je zdrojom pocitu pohody.

Malý víkendový loft

Vysoké stropy umožnili vytvoriť medziposchodie. Zdroj: Matej Hakár

Čo považovali autori premeny za dôležité?

„Premena tohto priestoru bola pre nás predovšetkým o výhľadoch, otvoroch, atmosférach, o umiestnení a o hre svetla a tieňov. Preto sme uprednostnili do značnej miery transparentné a funkčné materiály. Nechali sme vyniknúť otvorený priestor s odhalenými vysokými stropmi. Vznikol tak príjemný víkendový loft v historickom centre Bratislavy,“ opisujú základný princíp premeny architekti.

Denná časť s posteľou a lodžiou

Vďaka výhľadu z loggie nadväzujúcej na hlavný priestor viete, kde sa nachádzate – uvidíte Modrý kostol. Zdroj: Matej Hakár

Výhľad, denné svetlo a sklené tvárnice

Pôvodné dispozičné usporiadanie ponúkalo samostatnú kúpeľňu a malo znížený sadrokartónový strop. Pod ním sa skrývali všetky možné rozvody a technika. V interiéri nebol využitý ani výhľad na jednu z dominánt Starého Mesta. Novú kuchyňu a kúpeľňu po premene oddeľuje stena z priesvitných sklenených tvárnic, vďaka ktorej sa dostáva do kuchynského priestoru denné svetlo a ten pôsobí opticky väčší.

Prečítajte si tiež
Ideálne štartovacie bývanie v hlavnom meste? Malý byt s vlastným dvorom

Rovnaká stena oddeľuje zónu v kúpeľni so sprchou na opačnej strane. V dnes už otvorenej kúpeľni je nad umývadlom okno, ktoré prináša do bytu svetlo z iného smeru. Vďaka výhľadu z loggie nadväzujúcej na hlavný priestor viete, kde sa nachádzate – uvidíte Modrý kostol.

Kuchyňa so stenou zo sklenených tvárnic

Novú kuchyňu a kúpeľňu po premene oddeľuje stena z priesvitných sklenených tvárnic, vďaka ktorej sa dostáva do kuchynského priestoru denné svetlo a ten pôsobí opticky väčší. Zdroj: Matej Hakár

Vysoké stropy umožnili vytvoriť medziposchodie

Významnou súčasťou rekonštrukcie, ktorá sa podpísala na celkovej podobe víkendového loftu, bolo odstránenie stropu. Vďaka nemu mohli autori premeny reorganizovať technologickú infraštruktúru bytu, a predovšetkým vložiť medziposchodie. Práve medziposchodím sa z tohto štúdia stal plnohodnotný byt so samostatnou nočnou zónou a pohodlným schodiskom. Podlahová plocha sa týmto riešením rozšírila o takmer 15 metrov štvorcových.

Malý loft s dennou posteľou

Namiesto tradičnej pohovky nájdete dennú posteľ so šírkou 1,2 metra. Zdroj: Matej Hakár

Nič navyše, ale pohodlie rozhodne nechýba

Byt je vybavený iba tým najdôležitejším, ale všetky prvky majú pohodlné veľké rozmery. Namiesto tradičnej pohovky nájdete dennú posteľ so šírkou 1,2 metra. Veľkorysé na bielo namaľované steny domáci používajú ako projekčné plátno – namiesto veľkého televízora.

Biely kútik so stolíkom

Byt je vybavený iba tým najdôležitejším, ale všetky prvky majú pohodlné veľké rozmery. Zdroj: Matej Hakár

Na medziposchodí je spací kútik s veľkou dvojposteľou, ale aj skupina políc na oblečenie a veľký koberec na denné leňošenie. „Páči sa nám, keď v byte nemusí byť prísny poriadok. Keď ste v neustálej interakcii s okolitým prostredím, naučíte sa ho znovuobjavovať a upravovať v priebehu času. Teší nás, keď priestor podporuje kreativitu, keď sa jeho charakter môže meniť bez straty kvality,“ dopĺňajú k jedinečnej atmosfére bytu po rekonštrukcii jej autori architekti Richard Kilo a Matej Honč.

Prečítajte si tiež
Elegantný mezonet v Bratislave s množstvom krytých úložných priestorov

Byt vedľa Modrého kostolíka

Architektonický ateliér: Kilo / Honč
Autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč
Lokalita: Bratislava
Plocha: 35,25 m² (+ 13,45 m²)
Realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty v Bratislave lodžia lofty mezonety presklená stena víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia