Zdroj: Martin Bugáň

Byt pôsobil zastaralo, hoci sa v ňom nebývalo, opísal architekt výsledok zlej premeny. Úžasné, aký moderný priestor je z neho dnes!

20. 09. 2024
Zdieľať

Predposledná obnova bytu s rozlohou 160 m2 v bývalej administratívnej budove Slovenskej národnej banky nedosiahla požadovanú kvalitu. Napriek ambíciám plán pred šiestimi rokmi výsledok nesplnil. Novú atmosféru a vizuálnu harmóniu interiéru priniesol až ateliér Ditta.

Objekt banky, postavený v 40. rokoch 20. storočia architektmi Eugenom Kramárom a Štefanom Lukačovičom, sa nachádza v centre Bratislavy. Našli by ste ho na konci súvislého mestského bloku medzi ulicami Gorkého, Laurinská a Námestím SNP.

Veľkolepé plány, nekvalitná práca

Prestavbu kancelárskych priestorov na rezidenčné bývanie realizoval v roku 2009 ateliér architektov Pavla Paňáka a Martina Kusého. Na piatich poschodiach vznikli dvoj- až päťizbové veľkometrážne byty. V spoločných priestoroch ostalo pôvodné monumentálne schodisko, vitráže od Janka Alexyho, kamenné obloženie a vzácne lustre.

Chodba a schodisko v historickej budove s mozaikovým vitrážnym sklom a mramorovým zábradlím.

V budove sa zachovali niektoré pôvodné prvky, ako monumentálne schodisko či vitráže od Janka Alexyho. Zdroj: Martin Bugáň

Pôvodná rekonštrukcia síce bola postavená na veľkolepých plánoch, ale stroskotala na nekvalitnej realizácii. „Hneď po prekročení vstupných dverí bolo cítiť snahu developera o najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie,“ opisuje architekt Martin Bugáň. Byt pôsobil podľa jeho slov opotrebovane a zastaralo, aj keď sa v ňom dovtedy vôbec nebývalo.

Priestranná kúpeľňa so sprchovacím kútom, vaňou a minimalistickým dizajnom v byte v Bratislave v pôvodnom stave.

Predchádzajúca rekonštrukcia bytu nesplnila očakávanú kvalitu. Byt podľa slov architekta pôsobil zastarano, aj keď sa v ňom nebývalo. Zdroj: Martin Bugáň

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Neutrálna estetika

Pri poslednej rekonštrukcii sa preto rozhodlo, že bytu vrátia pôvodné funkcionalistické princípy. Majitelia požadovali veľmi jednoduchý a svetlý interiér, ktorý by nepôsobil luxusne, ale striedmo. Architekta to síce prekvapilo, pretože zvykol vytvárať farebnejšie a hravejšie interiéry, no výzvu rád prijal. Nakoniec dispozíciu len mierne upravil, pričom použil sklobetónovú konštrukciu, ktorá zabezpečila lepšie presvetlenie priestorov.

Prečítajte si tiež
Ani by ste neverili, že ste v storočnej budove! Byt v centre Bratislavy premenili na nadčasové bývanie len za tri mesiace

Keďže majitelia plánovali byt prenajímať, preferovali neutrálne riešenie so svetlými drevenými parketami a prevládajúcou bielou, ktorú možno doplniť aj o sivú alebo čiernu. Výsledkom mal byť plnohodnotne zariadený interiér, ktorý vyniká svojou neutralitou a zároveň ponúka dostatok priestoru pre prispôsobenie podľa potrieb nájomníkov.

Kuchyňa s bielou linkou, čierno-bielym ostrovčekom, moderným osvetlením. Osoba v pohybe otvára skrinku.

Majitelia požadovali v byte farebnú neutralitu, aby bol ľahko prispôsobiteľný vkusu nájomníkov. Zdroj: Martin Bugáň

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Príjemný dojem už od vstupu

Prvým kontaktom s bytom je vstupná hala. Cielene je navrhnutá tak, aby okamžite vytvorila príjemný dojem a slúžila ako hlavný orientačný bod.

Ďalej byt dispozične pozostáva z dvoch spální, ktoré sú vybavené kúpeľňou, a technickými priestormi vrátane práčovne, špajze, toalety a skladu. Centrálny bod bytu tvorí otvorená obývacia izba s jedálňou a kuchyňou, ktorá zabezpečuje plynulý pohyb medzi rôznymi zónami.

Jedálenský kút s čiernymi stoličkami a stolom v otvorenom priestore s kuchyňou.

Vstupná chodba bola cielene navrhnutá tak, aby pôsobila už na prvý dojem príjemne. Zdroj: Martin Bugáň

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Užitočný sklobetón

Pri rekonštrukcii bolo kľúčovou úlohou oddeliť chodbu od dennej časti a upraviť vstup do spálne. Potrebné tiež bolo zväčšiť práčovňu a kúpeľňu pri jednej zo spální a pri tej druhej vytvoriť nové hygienické zázemie. K tomu prispeli sklobetónové prvky umiestnené na troch rôznych miestach.

Prečítajte si tiež
Majiteľa zvláštneho bývania prezrádzajú sklenené priečky. Ako vyzerá byt, ktorý nemá dvere?

„Samostatne stojaca sklobetónová stena delí vstupný priestor a jedáleň. Už pri vstupe do bytu vytvára akcent, ktorý dáva charakter interiéru. Denná časť sa tým viac zjednotila, uzavrela a nabrala na súkromí a intimite. Druhý prvok je pri kuchyni a presvetľuje práčovňu. Tretí sa nachádza medzi spálňou a veľkou kúpeľňou,“ vysvetľuje architekt Martin Bugáň.

Moderná spálňa s bielymi vstavanými skriňami sklobetónovým prvkom a jemným osvetlením.

Vďaka sklobetónovým stenám je v byte omnoho viac svetla. Zdroj: Martin Bugáň

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Pre zmeny v dizajne

Zariadenie bytu tvorí bežný modulárny nábytok a zopár solitérov, ktoré je možné kombinovať a flexibilne prispôsobovať podľa potrieb. V interiéri dominujú požadované odtiene bielej, najmä v podobe úložného zariadenia. Čierna farba sa objavuje iba na nábytku, ktorý zabezpečuje základné funkcie bytu – spánok, stravovanie a trávenie spoločných chvíľ.

Prečítajte si tiež
V žiadnom prípade klasická biela kuchyňa, dlažba v celom dome a minimum dreva! Ako sa s náročnými požiadavkami nakoniec dokázali vysporiadať?

Farebne zvýraznené taburetky sú navrhnuté ako dekoračné prvky, ktoré do interiéru vnášajú vizuálny kontrast a oživujú jeho vzhľad. Ich úlohou je poskytnúť štýlový doplnok, ktorý zároveň nezasahuje do hlavnej funkčnosti miestnosti a dá sa kedykoľvek odstrániť.

Moderný priestor s vešiakovou stenou zo sklobetónu a modrou taburetkou.

Farebné taburetky oživujú a rozjasňujú neutrálny interiér. Zdroj: Martin Bugáň

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Malé významné detaily

V spálni za posteľou, umiestnenou takmer v strede, je nainštalovaná zástena, ktorá oddelila šatníkovú časť so skrinkami na oblečenie a topánky. Architekt na dotvorenie priestoru bytu zvolili napokon tmavú drevenú podlahu z dubových vlysov, ktorá pôsobí tiež útulne a elegantne.

Prečítajte si tiež
Z opotrebovanej budovy pre zdravotníkov je dnes opäť nádherná vila. Interiéry za historickými múrmi vás zrejme prekvapia

V hygienických a technických miestnostiach použili naopak bielu keramickú dlažbu s terazzo vzorom, ktorá nielen obohacuje vizuálny vzhľad priestoru, ale aj verne odráža tradície funkcionalistickej architektúry vo výbere materiálov.

Moderná spálňa s bielymi vstavanými skriňami a jemným osvetlením.

Spálňa sa pýši rozsiahlou šatníkovou časťou, do ktorej sa zmestí nielen oblečenie, ale aj topánky. Zdroj: Martin Bugáň

Rekonštrukcia bytu CG

Štúdio: Ditta
Architekt: Ing. arch. Martin Bugáň
Lokalita: Bratislava, Slovenská republika
Plocha: 160 m²
Realizácia: 2023-2024

Text: Katarína Mácová
Foto: Ing. arch. Martin Bugáň

Kategória: Návšteva
Tagy: byty v Bratislave moderné bývanie presvetlenie bytu rekonštrukcia bytu sklobetón
Zdieľať článok
Dom uprostred lesa spája tradíciu s futuristickou víziouDom z tehly

Dom uprostred lesa spája tradíciu s futuristickou víziou

Odstrániť alebo nechať odkvitnuté kvety trvaliek až do jari? Toto radí záhradný architektZáhrada

Odstrániť alebo nechať odkvitnuté kvety trvaliek až do jari? Toto radí záhradný architekt

Dlažba na príjazdové a parkovacie plochy: Ktorá je vhodná, ako pripraviť podklad a správne dlažbu uložiťUrob si sám

Dlažba na príjazdové a parkovacie plochy: Ktorá je vhodná, ako pripraviť podklad a správne dlažbu uložiť

Minulo sa vám pečivo? Upečte si chrumkavú domácu bagetu s orieškami a bylinkovým maslomUrob si sám

Minulo sa vám pečivo? Upečte si chrumkavú domácu bagetu s orieškami a bylinkovým maslom

Diskusia