Zdroj: Jiří Beran pro M&T

Takéto zariadenie by ste v bežnom byte len tak nenašli! Pamiatkarom sa to nepozdávalo, no nakoniec zvíťazil odvážny plán architektov

27. 02. 2024
Zdieľať

Silný záujem bývať v byte s fínskou saunou a terasou vyústil do oslovenia architektov už vo fáze výberu vhodnej nehnuteľnosti. Tou sa stal priestranný mezonet na zvučnej adrese na pražskej Letnej. Počiatočná skepsa pamiatkového úradu ohľadom plánovaných zmien napokon skončila víťazstvom na strane klienta. 

Mezonetový byt s rozlohou 140 metrov štvorcových na Havanskej ulici pri futbalovom štadióne ponúka príjemné lokálne zázemie i dobrý výhľad. Pôvodne k nemu prislúchala aj malá terasa s orientáciou do vnútrobloku, no tá dostatočne nenaplnila celkové očakávania. A muselo prísť k náprave.

Vplyv zahraničných ciest

Architektom zo štúdia 2MAD sa podarilo dôkladne prepracovať staršie stavebné riešenie a prispôsobiť interiér potrebám nového majiteľa – cestovateľa a obdivovateľa škandinávskeho štýlu so záľubou v saunovaní. Rozšírenie terasy s rozlohou len 8 metrov štvorcových takmer o dvojnásobok si vyžiadalo prekonať vážnejšie technické a najmä legislatívne obmedzenia.

Prečítajte si tiež
Veľkí cestovatelia žijú ako na nekonečnej dovolenke. To, čo vytvorili zo svojpomocne stavaného starého domu, berie dych

Úprava dispozície sa dotkla oboch poschodí. Do mezonetu sa vstupuje v dolnej časti cez asymetrickú halu s viacdverovou vstavanou skriňou. Po ľavej strane je prakticky umiestnené WC. Predošlú samostatnú kuchyňu nahradili dve detské izby, zhodne vybavené úložným priestorom, písacím stolom a posteľou. Obe sa delia o kúpeľňu so sprchovacím kútom.

Záber na vstavanú bielu skriňu a začiatok drevených schodov na chodbe.

Jednu stenu vstupnej chodby lemuje vstavaná skriňa so štedrými rozmermi, ktorá zabezpečuje úložný priestor. Zdroj: Jiří Beran pro M&T

Vecne zariadený interiér

Centrum domácnosti tvorí obývacia izba s rohovou kuchynskou linkou v minimalistickom dizajne, čiastočne prepojená s halou. Plochu kuchyne vymedzuje nápaditá čierno-bielo-sivá dlažba, ktorá farebne kopíruje ladenie kuchynskej zostavy. Skrinky, pracovnú dosku a obklad spája matný povrch. Hmotu kuchyne odľahčuje niekoľko užších políc.

Prečítajte si tiež
Jedálenský stôl 17x inak: Ako ho umiestniť a s čím skombinovať?

Jedálenskú časť prezrádza čierny drevený stôl so štyrmi stoličkami. Zdá sa, že štvorčlennej rodine kapacitne postačuje. Kedykoľvek sa dá predsa nahradiť väčším. Zvyšný priestor patrí účelovo pohodlnej sedacej súprave v sivom odtieni, pianu a televízoru. Zdrojom svetla sú veľkoplošné strešné okná. Mezonet jemne ozvláštňujú a dodávajú mu osobitý charakter.

Pohľad do obývačky spojenej s kuchyňou v byte na Havanskej.

Spoločenská miestnosť je zariadená pomerne minimalisticky. Prevládajú v nej neutrálne odtiene, ako čierna, biela a hnedá. Zdroj: Jiří Beran pro M&T

Poschodie vyhradené rodičom

Biele plochy akcentujú čierny prvky vo forme drobného nábytku, radiátorov či dverových alebo okenných kľučiek vo variante matný titan. Severskú estetiku významne zastupuje aj dubové drevo: na podlahe, schodisku alebo ako nábytok na mieru z dielne českých výrobcov. Skladba interiéru pôsobí útulne s dôrazom na jeho funkciu. Vizuálne sa ani časom nezunuje.

Prečítajte si tiež
Malý dom pri rybníku so saunou: Ako to vyzerá, keď sa mladý pár presťahuje z ruchu mesta na vidiek

Horné poschodie, označované ako manželské štúdio, získalo kompletne novú podobu. Podľa slov architektky Hany Novotnej pre Earch bola jeho úprava o čosi náročnejšia. V súvislosti so saunou sa riešil odvod tepla a vlhkosti, čo bolo zabezpečené núteným odvetraním. Za najväčšiu komplikáciu však považuje konštrukciu krovu, do ktorej nemohli zasiahnuť.

Pohľad do spálne s manželskou posteľou a vstupom na terasu.

Horné poschodie patrí manželom, a tak ho nazývajú aj manželským štúdiom. Zdroj: Jiří Beran pro M&T

Unikátne riešenie sauny v byte

S vynaložením veľkého úsilia sa im napokon podarilo upraviť strešnú rovinu, vytvoriť vikier a veľké rohové presklenie. Radikálny zásah spálňu kompletne presvetlil, pobytovo skvalitnil a obohatil ju ďalej vlastným šatníkom. Poschodie funguje ako kompaktný celok. Do kúpeľne s vaňou, samostatným WC a saunou s výhľadom von, sa vstupuje priamo zo spálne. Ohrev sauny zabezpečujú elektrické kachle.

Prečítajte si tiež
Z terasy v žalostnom stave je dnes najobľúbenejšie miesto bytu. Tento úžasný nápad z nej urobil dokonalé miesto na relax

Terasu ohraničuje biely múrik doplnený čiernym kovovým zábradlím, čím sú eliminované cudzie pohľady zo susedných bytových domov. Tmavá drevená podlaha je obľúbenou voľbou, pretože pripomína zem. Majitelia rozšírenie terasy považujú za veľký úspech. Práve od nej sa odvíjali ich predstavy o vysnívanom bývaní. Západné slnko prispieva k romantickej nálade a možno ho považovať za skvelý bonus.

Pohľad na sprchovací kút a vstup do sauny v kúpeľni.

Kúpeľňa na hornom poschodí patrí manželskému páru a okrem sprchy a vane ukrýva aj dvere do sauny. Zdroj: Jiří Beran pro M&T

Profil

Architekti: 2MAD
Lokalita: Praha – Letná, Česká republika
Rozloha: 148 m2
Projekt: 2015
Realizácia: 2016 – 2018

Text: Katarína Mácová
Foto: Jiří Beran

Kategória: Návšteva
Tagy: byty v Prahe mezonetový byt sauny
Zdieľať článok
12 jedlých rastlín z tieňa: Aj menej osvetlené záhony nám môžu priniesť úžitokZáhrada

12 jedlých rastlín z tieňa: Aj menej osvetlené záhony nám môžu priniesť úžitok

Vianočná roláda s piškótovým cestom pre milovníkov čokolády. Jedna surovina vás prekvapí!Urob si sám

Vianočná roláda s piškótovým cestom pre milovníkov čokolády. Jedna surovina vás prekvapí!

Dom uprostred lesa spája tradíciu s futuristickou víziouDom z tehly

Dom uprostred lesa spája tradíciu s futuristickou víziou

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Diskusia