Zdroj: Yifan Liu

Miesto, kde sa dá zabudnúť na stres. Skromná chatka v lese ponúka pokoj, ticho a dokonalý relax

20. 10. 2023
Zdieľať

Malé solitérne stavby v prírodných lokalitách vzbudzujú obdiv a v posledných rokoch aj zvýšený záujem o ich realizáciu. Architektonicky väčšinou citlivo reagujú na okolité prostredie a pre ich užívateľov sú zdrojom unikátnych zážitkov. Patrí k nim tiež chata od štúdia Arsenit v blízkosti najširších vodopádov Estónska pri obci Jägala-Joa na severe krajiny.

Majiteľ chaty navštívil niekoľko vyhliadok na malebných miestach a často si predstavoval, aké by to bolo na jednej z nich v noci prespať. To nadchlo zakladateľa architektonického ateliéru Arsenit, Arseni Timofejeva natoľko, že sa rozhodol pre vývoj prototypu moderného útočiska v štýle mikrohotela medzi korunami stromov. Chaty aktuálne existujú v troch rôznych výškach.

Byť vysoko, dovidieť ďaleko

Pri pohľade na hmotu stavby je vidieť, že sa autor inšpiroval vyhliadkovými vežami i vizuálnym princípom stromov. Jadro prefabrikovaného objektu je vyzdvihnuté od zeme v niekoľkometrovej výške, aby chata dokonale splynula s lesom a ponúkla jedinečné výhľady na miestnu divočinu. Jej názov Piil je odvodený z estónskeho slova „piiluma“ – pozerať sa. Tretí výškový variant umožňuje výhľad až ponad stromy.

Prečítajte si tiež
Moderná chata s krásnym výhľadom vo Valčianskej doline dokazuje, že obmedzenia motivujú ku kreatívnym riešeniam

Nenápadný objekt charakterizuje minimalizmus. Tvar vo forme obráteného L je praktický. Noha z oceľových nosníkov obsahuje lomené schodisko, ktorého časť vedie popri fasáde do interiéru. Podlažie zdvihnuté nad úroveň terénu pod sebou vytvára krytú terasu s drevenou podlahou. Obytná plocha s rozlohou 19 metrov štvorcových je zariadená jednoducho. Dominantu priestoru tvorí manželská posteľ.

Exteriér chatky spredu

Veľkoformátové predné okno prepája interiér s exteriérom a je tiež hlavným zdrojom prirodzeného svetla. Zdroj: Yifan Liu

Ako v modernej domácnosti

Interiér obsahuje plnohodnotné vybavenie. Po pravej strane vstupu sa nachádza skrytá šatníková skriňa. Vedľa nej je kúpeľňa s umývadlom, sprchovacím kútom a WC. Drevo v kombinácii so sivým kamenným obkladom a čiernymi vodovodnými batériami pôsobí ako kúpeľná oáza. Prispieva k tomu aj svetlík nad sprchovacím kútom, osvetlenie zrkadla po jeho obvode a celková priestrannosť kúpeľne.

Prečítajte si tiež
Kvalitná a príjemná chata stála majiteľov menej ako jednoizbový byt! Je vhodná aj na celoročné bývanie

Priestor chatky pôsobí zásluhou dizajnového riešenia a výberu materiálov harmonicky a čisto. Všetko zariadenie je vyrobené na mieru z bieleho dubu. Oproti vstupu zaujme zabudovaná kuchynská linka s drezom do univerzálneho úložného priestoru, ktorý funguje zároveň ako schodisko do najvyššieho bodu chatky. Pomyselný strop nad posteľou tvorí čierna sieť na ležanie, ukotvená do čierneho kovového rámu.

Osvetlený interiér chatky z dreva s manželskou posteľou a schodmi s úložným priestorom, vedúce k sieti v mezaníne.

Osvetlenie chatky zabezpečujú miesto lámp LED pásy, inštalované v rohoch. Zdroj: Yifan Liu

Práca z domu s výhľadom

Na osobitom architektonickom výraze chatky nesie dôležitý podiel veľkoformátové okno s izolačným trojsklom z prednej strany, na ktoré plynulo nadväzuje strešné okno. Pri odpočinku či relaxe je teda možné sledovať oblohu, a to aj z postele, aj zo siete v mezaníne nad ňou. Jej nestabilnosť pri pohybe na nej môže pripomínať detskú dobrodružnú aktivitu na konároch.

Prečítajte si tiež
12 tipov, ako si z chalupy vytvoriť dokonalý priestor na dobitie energie

Interiér chaty drží krok s dobou. Jednoduchá drevená lavica pozdĺž okna sa dá všakovako využiť, napríklad na voľné sedenie, rozjímanie, relaxovanie, pozorovanie prírodných javov alebo na uloženie obľúbených dekoratívnych predmetov. Zóna s písacím a kuchynským stolom v jednom za záhlavím postele dokladá rešpekt k aktuálneho životného štýlu. Je vhodná na home office i stolovanie s výhľadom von.

Výhľad na divočinu cez okno zo zadnej časti chatky.

Prírode sa v tejto chate jednoducho nedá uniknúť. Zdroj: Yifan Liu

Technické detaily v prospech celoročného pobytu

K dojmu dokonalého úkrytu v lese prispieva okrem formy aj materiál stavby. Jednotný obklad fasády z neošetreného a tepelne upraveného borovicového dreva dopĺňa zvonka konštrukcia schodiska, ktorá kopíruje tvar chatky. Bočné zakrytie z čierneho plechu poskytuje súkromie.

Prečítajte si tiež
Šperkárka našla ideálne miesto pre svoju tvorbu v nenápadnej chate na lesnej čistinke. Užíva si tam božský pokoj

Jednoduchým dizajnom v čiernom odtieni sa vyznačujú aj vstupné dvere do priestoru schodiska i do interiéru. Dnu do dverí z terénu nepreniknú žiadne pohľady. Dolné dvere na nohe maskuje fasádny obklad.

Pohodlie v chatke a možnosť bezproblémového celoročného pobytu zabezpečuje vzduchové tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečuje vetranie, vykurovanie, chladenie a ohrev vody. Jeho prevádzka je podmienená dodávkou elektriny.

Minihotel v korunách stromov

Autor: Arsenit
Lokalita: Jägala-Joa, Estónsko
Rozloha: 19 m2
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto a video: Yifan Liu

Kategória: Návšteva
Tagy: Dom s výhľadom minimalizmus prírodné interiéry
Zdieľať článok

Diskusia