Schody ako dominanta obývačky? Umelecky poňaté určite áno!
Architektov zo štúdia boq architekti prizvali na riešenie interiéru majitelia rozostavanej stavby. Výsledok? Neexistuje časť interiéru, kde by sa váš pohľad nezastavil na zaujímavom detaile alebo priam umeleckom riešení bežných predmetov.
Mladá rodina s dvoma deťmi oslovila architektov v čase, keď stavba ich rodinného domu bola už v pokročilej rozostavanej fáze. „Napriek tomu sme sa pustili do niekoľkých drobných stavebných úprav. Určujúcim výrazovým prvkom je betónový strop a drevená olejovaná podlaha. Celým interiérom sa prelínajú tri neutrálne odtiene, a to biela a antracitovo-sivá v kombinácii s prírodným drevom,“ skromne charakterizujú navrhnutý interiér Miroslav Stach a Jana Stachová.
Denná zóna z troch funkčných častí
Veľkorysý otvorený priestor prízemia je nenápadne rozčlenený na tri funkčné zóny bez toho, aby narušil plynutie v interiéri. Uprostred sa nachádza obývacia izba, o čosi ďalej a mierne na stranu je uložená kuchyňa s jedálňou a na druhej strane, smerom do vonkajšieho átria nájdete oddychovú zónu s príjemnou pohovkou/ležoviskom.
Pracovný ostrovček – dominanta kuchyne
Najväčšej zmeny oproti pôvodnému stavu sa dočkala kuchyňa, pretože pôvodne navrhnuté riešenie klientom nevyhovovalo. Teraz priestoru kuchyne dominuje veľkorysý zaoblený pracovný ostrovček, ktorý zahŕňa aj drez a varnú dosku s integrovaným odsávačom pár. Druhý drez zostal na pôvodne navrhnutom mieste, ale je umiestnený do zostavy s vysokými spotrebičmi.
Pri pohľade na ostrovček si všimnete jeden estetický i funkčný detail – podhľad nad ostrovčekom, ktorý kopíruje jeho tvar, ale kontrastuje mu bielou farbou. Tento podhľad je podsvietený, a tak vytvára potrebné svetlo pri práci, ale aj atmosféru, ak ste v obývačke.
Schodisko orámované knižnicou a priestor na plátno
V celom interiéri nájdete viacero detailov, ktoré sa dajú označiť ako umelecké diela alebo k nim majú veľmi blízko. Najvýraznejším umeleckým prvkom je schodisko. Všimnite si spôsob, akým je do drevených schodíkov osadené sklenené zábradlie a tiež knižnicu, ktorá spolu so schodiskom vytvára výraznú kompozíciu. Priestor medzi dvoma časťami knižnice, ktoré rámujú schodisko, funguje zároveň ako miesto pre projekčné plátno. Pod schodiskom sa nachádza úložný priestor. Knižnica prechádza aj do druhého poschodia, kde tvorí zábradlie.
Nechýba ani moderná „peciválka“
Priestor obývacej izby je variabilný vďaka modulárnej pohovke. Veľmi príjemnou časťou tejto miestnosti je oddychová zóna za krbom v blízkosti presvetleného átria. Je modernou alternatívou ležoviska na rozohriatej peci. Ideálne miesto pre chvíľky strávené s knižkou a hrnčekom horúceho čaju. Za zmienku určite stoja aj drôtené prvky – stoličky pri jedálenskom stole, svietidlo nad ním a početné výrezy a niky v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktoré nájdete v celom interiéri.
Hravá detská a triezva rodičovská spálňa
Na poschodí sa nachádzajú spálne. V detskej izbe upúta hravá nábytková zostava pre malú slečnu. Nachádza sa v nej nika v tvare domčeka s komínom a vnútorným oknom. Čelo postele vložené do niky zároveň slúži ako kreatívny priestor – je obložené magnetickou popisovateľnou fóliou.
Hlavná spálňa je podstatne jednoduchšia, ale ani v nej nechýba odkladacia nika v záhlaví postele. Medzi spálňou a kúpeľňou sa nachádza chodbička s toaletným stolíkom. Kúpeľňa pôsobí veľmi čisto a elegantne aj vďaka čiernym prvkom. Na podlahe je cementová stierka, na stenách v sprchovacom kúte šesťuholníkový obklad. Samozrejme, rodičom nechýba ani šatňa. Tej dominuje takzvaný nemý sluha. Na mieru vyrobená zostava šatne je doplnená guľatými vešiakmi, ktoré slúžia na odkladanie oblečenia.
Interiér RD v Prahe
Architektonický ateliér: boq architekti
Autori: Miroslav Stach, Jana Stachová
Lokalita: Praha, ČR
Realizácia: 2020
Obrazy v obývačke a jedálni, obraz nad schodiskom: Michal Hazior
Obraz v spálni: Mgr. Art. Daniela Mihaličová
Autori rodinného domu: ing. arch. Štefan Molnár a ing. arch. Martin Otepka
Sabína Zavarská
Foto: MgA. Tomáš Dittrich