Zdroj: Bohdan Bevz/iStock

Zostalo vnútri po vianočných dekoráciách prázdno? 6 tipov, ako si v zime vytvoriť útulný a hrejivý domov 

13. 01. 2024
Zdieľať

Zima prináša so sebou chladné dni a dlhé, tmavé noci. Je to obdobie, keď sa radi schováme v teple domova a vytvoríme si pohodlné miesto, kde môžeme relaxovať a načerpať energiu. Ak túžite mať doma pohodovú zimnú náladu, pomôže vám k tomu nasledujúcich 6 tipov.

1. Náladové osvetlenie

Zimné večery sú ideálne na vytvorenie útulnej atmosféry pomocou náladového osvetlenia. Zabudnite na lampy s jasným a studeným svetlom a nahraďte ich tým jemným a teplým zo sviečok, lampášov a svetelných reťazí. Lampy s tlmeným žltým svetlom a mihotavá žiara sviečok navodia tú správnu zimnú náladu.

Prečítajte si tiež
Aj veľký dom môže byť útulný! Novostavba v Košiciach s prírodným interiérom vás o tom presvedčí

2. Hrejivé textílie

Rozmiestnite po dome mäkké vankúše, teplé pletené deky a huňaté koberce. Nič neposkytne väčší pocit pohody, ako zabaliť sa do mäkkej deky, najmä keď vonku panuje treskúci mráz. Hrejivé textílie pridajú interiéru komfort, pohodlie a zároveň vytvárajú príjemný vizuálny dojem. A ak chcete docieliť zimnú atmosféru v severskom štýle, textílie z prírodných materiálov naaranžujte vo viacerých vrstvách.

Spálňa v bielo-hnedom dizajne s viacerými prikrývkami na posteli.

Mäkké textílie vo viacerých vrstvách dodajú domovu útulnosť. Zdroj: iStock

3. Zimná farebnosť

Zvoľte si doplnky a dekorácie vo farbách, ktoré evokujú zimné obdobie, ako napríklad tmavozelená, bordová, hnedá či béžová. Tieto tradičné hrejivé farby pridajú miestnosti útulný nádych.

Tajomná tmavomodrá so zlatými či striebornými doplnkami ulahodí milovníkom slávnostnej a tajuplnej atmosféry zimných večerov. Experimentujte s farebnými schémami a nechajte sa inšpirovať prírodou pre vytvorenie harmonických kombinácií.

Prečítajte si tiež
Kompletná rekonštrukcia panelákového bytu v severskom štýle trvala iba 2 mesiace

4. Prírodné materiály

Drevené, kožušinové, vlnené či ľanové doplnky sú skvelým spôsobom, ako vytvoriť prírodnú a hrejivú atmosféru. Inšpirujte sa škandinávskymi interiérmi, ktoré sú známe používaním množstva prírodných materiálov. Základom je svetlé drevo a množstvo textílií. Jemné neutrálne odtiene, ako sú sivá, béžová či hnedá, vám pomôžu vytvoriť jednotný vzhľad.

Časť interiéru so sedačkou s veľkou pletenou dekou.

Prírodné materiály a neutrálne farby zjednotia dizajn interiéru. Sýtejšie farby môžete použiť ako doplnok. Zdroj: iStock

5. Sezónne dekorácie

Náladové dekorácie evokujúce zimnú krajinu sú neoddeliteľnou súčasťou zimného obdobia. Ozdoby s motívmi vločiek, snehuliakov, či zasnežených vetvičiek rozmiestnite po poličkách, komodách a okenných parapetoch.

Prečítajte si tiež
Ako si zariadiť bývanie v škandinávskom štýle

Preneste si vonkajší svet domov aj pomocou prírodných prvkov a využite vetvičky, šišky a čečinu na vytvorenie autentických a rustikálnych dekorácií. Vence zo smrekových vetvičiek, alebo konáriky ozdobené sušenými citrusovými plodmi môžu zdobiť dvere či steny a prevoňať vašu domácnosť.

A kľudne si vystavte aj vlastné umelecké výtvory – dodajú interiéru váš nezameniteľný rukopis.

Detail na drevený podnos so sviečkou a prírodnými dekoráciami.

Prírodné dekorácie budú nielen ladiť zo zvyškom interiéru, ale dokážu ho i príjemne prevoňať. Zdroj: Stock

6. Zimné vône

Vanilka, škorica, ihličie i jabĺčka sú vône, ktoré naplnia váš domov nostalgickou zimnou atmosférou a navodia príjemnú náladu. Nezabudnite ani na hrejivé nápoje s ich nezameniteľnou a tradičnou vôňou. Čaj, horúca čokoláda či varené víno so škoricou a klinčekmi sú ideálne na zahriatie a vytvorenie príjemných a pohodových chvíľ počas dlhých zimných večerov.

Prečítajte si tiež
Vôňu dreva budete cítiť už z fotiek. Chata, do ktorej by ste sa chceli ihneď nasťahovať

Zima prináša so sebou nielen mrazivé počasie, ale aj jedinečnú atmosféru. S pomocou drobných úprav a sezónnych doplnkov si môžete doma veľmi jednoducho a rýchlo vytvoriť tú správnu náladu. Užívajte si príjemné domáce prostredie, ktoré vás bude hriať počas chladných zimných dní.

Text: Daša Barková
Foto: iStock

Kategória: Dekor
Tagy: prírodné dekorácie prírodné materiály škandinávsky dizajn škandinávsky štýl svie útulný
Zdieľať článok
Majster roka 2023: Altánok s krbom, studničkou a skalkou v jednomUrob si sám

Majster roka 2023: Altánok s krbom, studničkou a skalkou v jednom

Kvíz: Poznáte základné pojmy pri stavbe domu?Dom z tehly

Kvíz: Poznáte základné pojmy pri stavbe domu?

Bratislavské centrum KOLO otvorilo po polročnej rekonštrukcii svoje brányASB.sk

Bratislavské centrum KOLO otvorilo po polročnej rekonštrukcii svoje brány

Martin Čurda radí: Ako bojovať proti moličke cesnakovej?Záhrada

Martin Čurda radí: Ako bojovať proti moličke cesnakovej?

Diskusia